Socha císaře Hadriana

Socha a nápis na oblouku císaře Hadriana

Zbytky (50 ks) bronzové sochy císaře Hadriána a části monumentálního nápisu z vítězného oblouku, jenž byl proveden ve třech řádcích, byly nalezeny v roce 1975 ve městě Tel Shalem (údolí Bet Shean), 12 km od antického města Scythopolis (Beit Sheˈan). Hlava je v provedení, které bylo v provinciích rozšířeno a jehož charakterem bylo zobrazení devíti kadeří, které obklopují obličej. Hlava a paže jsou připevněny k trupu, jehož kyrys je vyzdoben reliéfem zobrazujícím bitevní scénu se skupinou tří párů vojáků, kteří bojují v soubojích. Dva páry po stranách jsou vyobrazeny uprostřed boje, centrální pár je vylíčen ke konci boje. Bojovník vpravo je zraněn a poražen a čeká na „coupe de grâce“, ránu z milosti. Interpretací bojovníků je několik, nepanuje zcela shoda, co nebo koho by měli znázorňovat. 

Kyrys také drží cingulum, nebo vojenský pás, který indikuje rank držitele. Na trupu se nezdá, že by císař byl oblečený v paludamentum neboli vojenském plášti, který obvykle padá z ramen kyrysů soch římských vojenských hodnostářů, ale je oblečený nějakým typem šály, spíše tedy civilním oděvem. Socha pravděpodobně vykresluje Hadriána v póze nejvyššího vojenského velitele pozdravujícího jeho vojska (adlocutio) nebo jako dobyvatel šlapající na poraženého nepřítele (vedle sochy byla nalezena hlava mladého muže). Bronzových soch se z antiky moc nezachovalo, proto je nález fragmentů velmi důležitý.

Na levém pbrázku je v detailu kyrys císaře Hadriana znázorňující souboje a na pravé je celkový pohled na sochu a plášť.

Bronzová socha možná stála ve vojenském táboře vexillatia legio VI Fretensis, jedné z legií, které se zúčastnily potlačení židovského povstání Bar Kochby v provincii Judea. Obvykle stávaly podobné sochy v centru tábora, principia. Datum zhotovení proto bude mít, s největší pravděpodobností, souvislost s povstáním. Na konci povstání přijel Hadrianus do Palestiny, aby dohlédl na závěrečné fáze bojů. Jiný názor na vznik sochy ji datuje 135 – 137 n. l., až do doby, kdy bylo povstání ukončeno a socha byla vztyčena na počest vzniku nové provincie Syria – Palestina (bývalá Judea) v roce 135 n. l. Z dalších archeologických důkazů na místě, včetně stavby monumentálního vítězného oblouku, se předpokládá, že poblíž se odehrála zásadní bitva vzpoury Bar Kochby.

Nápis z vítězného oblouku. Photo © The Israel Museum, Jerusalem

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.